Zawsze masz wybór

image
By Pawel Rawski On poniedziałek, Lipiec 22 nd, 2013 · one Comment · In

Tak wiele się mówi na temat wolnej woli i tego, że każdy jest kowalem własnego losu, a tak rzadko widać to w codziennym życiu. Ogromna ilość ludzi, jak nie znaczna większość, zamiast wybierać to, co chce robić, niezależnie od tego, czy są to małe rzeczy czy wielkie plany, nie robi tego w oparciu o samego siebie, a o to, co robią inni.

Nie uważasz, że to trochę zabija smak życia? Popatrz, jak wiele studentów uczy się dziś tylko i wyłącznie dlatego, że „tak trzeba”, a kierunek wybierali albo przypadkiem, albo sugerując się tym, co jest obecnie na topie. Nie jest to problemem w momencie podejmowania decyzji o takich studiach, bo jest to właściwie znacznie łatwiejsza droga, z tego patrzącego w niedaleką przyszłość punktu widzenia. Problem pojawia się po pewnym czasie, gdy okazuje się, że te studia jednak absolutnie nie są tym, czym ów student chciałby się zajmować. Najdziwniejsze jednak jest to, że w momencie zdania sobie sprawy z tego, tylko nieliczni je po prostu zmieniają. „Bo szkoda zainwestowanego czasu”, cóż, szkoda to zmarnowania tego czasu, a nie jego inwestycji, bo to coś zupełnie innego. Jeszcze bardziej szkoda jego dalszego marnowania, robiąc w życiu to, czego się naprawdę robić nie chce.

Można by powiedzieć, że studia to tylko studia. Podobnie jest również i z pracą. Jak można pracować często nawet kilka lat, robiąc coś, czego się wręcz nienawidzi i oczekiwać, że się będzie szczęśliwym człowiekiem? I tu także wchodzi w grę pewien problem. Patrząc na to z boku, widzę go często tak wyraźnie, że czasem aż mnie to razi. Jest o wiele łatwiej być w miejscu, które się zna, pracować z tymi samymi ludźmi, nawet gdy się tego nienawidzi niż zostawić to, co jest znane i po prostu poszukać czegoś odpowiedniejszego. Ten strach przed nieznanym jest tak często przyczyną wielu frustracji, że aż dziwne jest, że tak mało ludzi jest go świadomym.

Zawsze masz wybór. Dosłownie zawsze. Jeśli coś Ci nie pasuje, zawsze możesz wybrać coś innego. I nie oznacza to, że będzie to łatwe. Bardzo często sam moment, w którym świadomie wybierasz inną drogę może być dość niekomfortowy, jednak najczęściej szybko przemija i zaczyna się coś zupełnie innego.

Nigdy nie pracowałem inaczej niż bym tego chciał, nigdy nie zamierzam też tego robić. Czy to oznacza, że zawsze jest lub było łatwo? Absolutnie nie. Wiele razy musiałem uczyć się rzeczy, które nie sprawiały mi takiej frajdy, jak uczenie innych. Jednak świadomie je robiłem  po to, bym potem mógł zająć się tym, co daje mi tyle satysfakcji. Jeśli robisz to, co chcesz robić, wcześniej czy później będziesz w tym dobry. Znacznie szybciej niż myślisz. Nie dowiesz się jednak, co jest dla Ciebie najlepsze, jeśli nie będziesz tego szukał      i dalej pracował w sposób, który Cię przytłacza. Zamiast nieustannie się rozwijać i cieszyć, możesz odczuwać całą masę innych, mniej przyjemnych emocji. Tylko po co? Zostawiając kwestię reinkarnacji, przeszłych i przyszłych wcieleń, tego co jest później, korzystaj z tego, co się dzieje teraz. Po to masz tę wolną wolę, by wybierać!

Pamiętaj, że każdą decyzję tak naprawdę podejmujesz sam. Dobrze jest zaczerpnąć wiedzę z innych źródeł, by mieć szerszy punkt widzenia. Czasem porozmawiać z kimś bliskim czy partnerem, jednak to Ty decydujesz, zawsze. Ty wybierasz, gdzie studiujesz, gdzie pracujesz, gdzie, co, jak i kiedy jesz, z kim się spotykasz, co robisz w czasie wolnym, z kim uprawiasz sex, jak się ubierasz, czy jak wyglądasz. Wybieraj więc tak, by nie robiąc oczywiście krzywdy nikomu, Tobie było najlepiej. I wybieraj też mądrze, w oparciu o siebie, a nie o innych, ponieważ to Ty żyjesz własnym życiem dla siebie, nie dla innych.

Jeden komentarz “Zawsze masz wybór

  1. Daniel

    Jeśli chodzi o wybór studiów to mogę w 100% potwierdzić na swoim przykładzie, że warto i nawet trzeba je zmienić po tym jak się zorientujesz że obecne studia to nie jest to. Ja zmieniłem swoje pierwsze studia po 2 latach i bez problemów skończyłem (teraz praca w zawodzie + kontakt z większością znajomych poznanych na drugich studiach).

    Tylko jeśli zmieniać to raz a dobrze; nie na zasadzie wiecznego studenta.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Facebook