Pytania, które warto sobie zadawać każdego dnia.

image
By Pawel Rawski On niedziela, Luty 15 th, 2015 · 5 Comments · In

Często zadajemy sobie pytania. Często są to pytania nie tyle bezsensowne, co dołujące i dobijające. Dlaczego ja? Dlaczego mnie to spotkało? Co tym razem pójdzie nie tak? Dlaczego on/ona mi to zrobiła? Co ze mną jest nie tak? I tak dalej. Poniżej lista przykładowych pytań, które warto jest zadawać sobie każdego dnia. Oczywiście po to, by szukać na nie odpowiedzi, a czasem po prostu podjąć określone działanie zamiast stale jedynie myśleć o sensie istnienia, czy innych filozofiach życiowych.

Za co jestem wdzięczny?
To jedno z tych pytań, które od samego rana może diametralnie zmienić cały Twój dzień. Znacznie sensowniejsze niż te standardowe polskie, zadawane również zazwyczaj o poranku – czy już jestem spóźniony? Ile się spóźniłem? Boże, czemu akurat dziś jest taka pogoda?
Powodów do wdzięczności masz więcej niż Ci się może wydawać. Mogłeś do tej pory tego nie zauważać. W końcu jakoś wyglądasz i jakoś żyjesz, masz też pewnie jakąś sumę gotówki na koncie, jakieś życie prywatne, no i pewnie jakichś znajomych. Być może nie jest to szczyt Twoich marzeń, ale zawsze lepiej iść w jego kierunku z poczuciem wdzięczności niż z jego brakiem.

Co pięknego jest w tej chwili?
Pytanie zaczerpnięte z książki „Potęga Teraźniejszości” Eckharta Tolle, którą zresztą polecam, choć nie dla wszystkich będzie to łatwa lektura. Nasze życie przypomina często podróż z punktu A do punktu B. Wstań, idź do pracy czy uczelnię, zrób co trzeba, wróć do domu, spotkaj się ze znajomymi lub partnerem albo i nie. I pomijamy całą masę tych pięknych chwil, które przecież możemy doceniać każdego dnia. Tak jak np. teraz, w końcu czytasz fajny tekst, którym ja się cieszę w momencie gdy piszę te słowa. No przecież to piękne jest.

Czy jestem zadowolony ze swojego życia?
Uwaga! Odpowiedź czasem może zaboleć, ale tylko przez chwilę. To jak, jesteś? Jak nie, odpowiedz sobie natychmiast na następne: co mogę zrobić, by być? I natychmiast zacznij to robić. Nie odkładaj tego na jutro, na początek czy koniec tygodnia, nie czekaj do następnej godziny tylko zacznij to robić natychmiast. Możesz nawet przerwać czytanie właśnie w tym momencie, tylko przeczytaj resztę później, bo dalej też są ciekawe pytania. 
Jeśli jesteś zadowolony z życia jakie masz obecnie, pogratuluj sobie. Pewnie kosztowało Cię to sporo pracy nad sobą. W nagrodę możesz np. przeczytać tekst do końca.

Kiedy ostatnio napisałem lub zadzwoniłem do kogoś ze swoich znajomych bez konkretnego celu?
Wiesz, tak po prostu po to, by pogadać. O wszystkim i o niczym. Niby taka drobnostka, jak malutki sms czy krótki telefon, a przecież znacząco może wpłynąć na jakość Waszych relacji. Niestety zazwyczaj dzwonimy lub piszemy do innych tylko i wyłącznie wtedy, gdy czegoś potrzebujemy. Bądź kapkę inny i rób kapkę inaczej. Zobaczysz jakie to fajne uczucie gdy Twoi bliscy nauczą się tego zachowania od Ciebie i sam czasem dostaniesz taki telefon lub jakąś fajną wiadomość. Tak, do mnie też możesz pisać, ale nie obraź się jak nie odpiszę.

Kiedy ostatnio powiedziałem swoim bliskim, że ciesze się, że pojawili się w moim życiu?
No więc na co czekasz? Ile przeżyłeś z nimi chwil, które zapamiętasz do końca życia? Ile miałeś momentów, gdzie mogłeś na nich liczyć? Ile razy Ci pomogli? W ogromnej mierze Twoje życie wygląda tak, a nie inaczej właśnie dlatego, że masz takich, a nie innych ludzi blisko siebie. To Ty ich w pewien sposób wybrałeś i wpuściłeś do swojego życia, i jeśli nie cieszysz się z faktu, że w nim są, najprawdopodobniej źle wybrałeś. Jeśli się cieszysz, okaż to. Dzisiaj!

Kiedy ostatnio zaskoczyłem pozytywnie swoich bliskich bez konkretnego powodu?
Lubisz niespodzianki? Niekoniecznie w formie prezentu, bardziej jakiegoś gestu czy drobnostki, którą ktoś wykona w Twoim kierunku? Każdy lubi, niektórzy tylko twierdzą, że nie, bo się boją pokazać wdzięczność albo wzruszenie, albo nie potrafią się cieszyć. A skoro każdy lubi, to i Twoi znajomi też. Czasem tak mało trzeba, by wywołać u drugiej osoby uśmiech, a przecież wywołując go u kogoś, wywołujesz go również u siebie. Na co więc czekasz?

Czy robię w życiu to, co chcę w nim robić?
Niby banał, nie? W końcu każdy z nas ma od dawna pomysł na swoje życie. Każdy z nas studiował to co chciał, a nie to, co wbijali rodzice w domu albo to, co było modne albo łatwo dostępne. Każdy z nas ma dziś taką pracę jaką chciał mieć i zarabia tyle ile chce zarabiać, by żyć na takim poziomie, o jakim zawsze marzył. Zgadza się? No cholera, nie bardzo.
Dziś większość ludzi ma pomysł, ale nie na swoje życie, tylko na Twoje. Tak dużo osób Ci doradzi co Ty masz dziś właściwie robić, jak wyglądać, jak mówić i jak się zachowywać. Goń tych ekspertów. Nie lamentuj, że nie wiesz co chcesz robić w życiu, tylko próbuj i doświadczaj różnych rzeczy. I rób to, co Ty chcesz robić, a nie to, czego wymagają inni.

O czym ja właściwie marzę i czy te marzenia realizuję?
Pewnie, jesteśmy na to za dorośli. Teraz tylko te cele, plany, dzika motywacja i… tyle. Popatrz dalej. Miej marzenia, jeszcze bardziej wyszukane od tych jakie miałeś w dzieciństwie. Gdybyśmy nie uwierzyli dorastając w ograniczenia innych, to pewnie już zrealizowalibyśmy większość z nich. Jak je już stworzysz lub odnowisz, dąż do nich i nie przestawaj dopóki ich nie osiągniesz. Ważne jednak, by one były Twoje, tak w 100% tylko i wyłącznie Twoje.

To niby kilka prostych zdań, pytanie jednak, czy będziesz je sobie zadawał wystarczająco często?

5 komentarzy “Pytania, które warto sobie zadawać każdego dnia.

 1. Damian

  Witaj,

  od niedawna, mocno przyglądam się twoim radom, stosuję je w swoim życiu, już po kilku dniach widzę ogromne efekty, poziom zadowolenia powrócił, ba nawet przerasta którykolwiek z wcześniejszych okresów, wybieram się na Twoje szkolenia w Wawie za tydzień. Już się nie mogę doczekać, do zobaczenia.

 2. Żanett

  Aż nie wiem, co napisać… Twój blog po prostu otwiera oczy. Biorę się za zmianę swojego życia, dzięki!

 3. New

  Mega art, właśnie czekałem na taki art z pytaniami, które zadawałeś na szkoleniu on-line. Nie mogę się doczekać kolejnych, zarówno wpisów, bo piszesz prosto i ciekawie jak i filmów / szkoleń, bo dobrze się Ciebie słucha. Dzięki!

 4. lolo

  Co zrobic jak chłopak ci sie podoba ale on na ciebie uwagi nie zwraca???

 5. Michał

  Porozmawiaj z Nim ! Tak po prostu ! :)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Facebook