Jak środowisko wpływa na Ciebie?

image
By Pawel Rawski On czwartek, Kwiecień 04 th, 2013 · no Comments · In

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, w jaki sposób Twoje najbliższe otoczenia wpływa na Ciebie? Czy ostatnio chociaż raz dokładnie zastanowiłeś się, dlaczego obracasz się akurat w takim towarzystwie? Dlaczego spotykasz się z takimi, a nie innymi ludźmi? Dlaczego chodzisz do takich, a nie innych miejsc? Oraz przede wszystkim, jak to wszystko wpływa na Ciebie – czy jest czymś, co Cię ogranicza, czy też wręcz przeciwnie, daje Ci nieustanne możliwości rozwoju?

Pamiętasz czasy, gdy w szkole Twoja interpretacja jakiejś lektury lub wiersza była zupełnie inna niż nauczycielki? Nie kończyło się to zbyt dobrze, a już na pewno nie byłeś nagradzany dobrą oceną. To się dopiero nazywa docenienie kreatywnego i twórczego podejścia, a co. Na co dzień nie zastanawiamy się jednak jak to, co przeżyliśmy, chociażby w szkole, na nas wpłynęło i jak wiele w nas ukształtowało. Od małego wpajano Ci, że to rodzice i nauczyciele zawsze wiedzą wszystko lepiej niż Ty… Cóż za bzdura. Będąc w gimnazjum często pytałem swoich nauczycieli „do czego konkretnie mi się to przyda w życiu?”, ucząc się na pamięć chociażby tego, ile obecnie jest mieszkańców na danym kontynencie itp. Nigdy, podkreślam nigdy, nie dostałem konkretnej odpowiedzi.

Skupmy się jednak bardziej na tym, jak wiele ograniczających przekonań pozostało w Twojej głowie z lat dzieciństwa. Być może pamiętasz świadomie takie chwile, gdy jako dziecko, które wierzy we wszystko, wpadałeś na coraz to nowe pomysły dotyczące tego, kim chcesz być, gdy dorośniesz. Pamiętasz je? Jak wiele z tych marzeń zostało dosłownie zdeptane przez to, że uwierzyłeś w bzdury, które powtarzali Ci inni?  I nie mówię już jedynie o nauczycielach, którzy notorycznie mówili często „i tak się tego nie nauczysz” (swoją drogą świetna instalacja, brawo!), lub „nie masz do tego talentu”, „ zejdź na ziemię”. Z kimkolwiek bym nie rozmawiał o czasach szkolnych, niezależnie od tego, czy był kujonem, czy miał szkołę gdzieś, tego typu teksty słyszał niemalże każdy. Najgorsze jest jednak to, że tak wielu ludzi w te pierdoły uwierzyło.

Przeszłość to jedno, jednak popatrz na to, co dzieje się obecnie w Twoim życiu. Przypatrz się dokładnie swojemu najbliższemu otoczeniu, jakie właściwie ono jest? Czy obracasz się w towarzystwie ludzi, którzy każdy Twój pomysł kwitują tekstami „że tego i tak się nie da zrobić”, „że to niemożliwe”? Czy raczej w takim, gdzie każdy Twój pomysł jest prawdziwie wysłuchany, a od bliskich dostajesz wsparcie zamiast brecht?

Realia są takie, że dziś bardzo mało osób ma odwagę chcieć od życia więcej niż to, co mają. Niezależnie od tego, jak bardzo narzekają na swoją pracę, partnera, brak pasji i tak dalej.  A prawda jest taka, że to Ty tworzysz realia, w jakich żyjesz, w końcu to Twoje życie. Miej więc odwagę chcieć od życia sporo, i miej przede wszystkim jaja, by to zdobyć.  Skoro jako małe dziecko nie miałeś w głowie barier, a masz je teraz, oznacza to co najmniej dwie ważne rzeczy:

  1.  Sam je stworzyłeś lub pozwoliłeś, by ktoś je tam stworzył.
  2.  Skoro kiedyś ich nie było to znaczy, że możesz je usunąć.

Twój umysł ma niesamowite właściwości, potrafi bardzo szybko przystosowywać się do warunków, w których obecnie się znajduje. Czasem taka adaptacja zajmuje chwile, jednak potrafi to każdy człowiek. Warto jest o tym pamiętać i przebywać w takim środowisku, które nieustannie stymuluje Twój umysł i dodaje Ci pomysłów, a nie dołuje i niszczy chęć rozwoju. Pewnie słyszałeś kiedyś stare polskie przysłowie „kto z kim przystaje, takim się staje” i muszę przyznać, że jest w tym sporo prawdy. To m.in. dlatego ludzie, którzy stale marudzą, robią to w gronie osób, których głównym sposobem na życie jest także narzekanie lub w gronie takich, które dają im na to przyzwolenie, mimo że same źle się z tym czują. To dlatego ludzie, którzy osiągają to, co sobie zamierzają, również przebywają z podobnymi osobami. Jedno z ciekawych pytań, które możesz sobie zadać brzmi – czy moje środowisko mi sprzyja i jest dla mnie odpowiednie?  Jeśli odpowiedź brzmi nie, po prostu je zmień i zrób to czym prędzej.  Pamiętam, że gdy sam odciąłem się od bardzo toksycznych osób kilka lat temu, mimo że początkowo kompletnie nie widziałem tego, jak negatywnie czuje się w ich otoczeniu. Pierwsze co poczułem to ogromną ulgę, że nie muszę już dalej słuchać tych wszystkich ograniczających pierdoł. Dziś moja tolerancja na wypowiadany chłam jest bardzo niska, i czuje się z tym świetnie, ponieważ bardzo dbam o to, co sam mam w głowie i nie pozwalam by ktokolwiek, niezależnie od tego kim jest, choćby próbował włożyć tam coś, co mi nie służy. Tobie też to polecam, żyje się znacznie przyjemniej.

Przyjrzyjmy się dwóm słowom. Nie wiem, co one znaczą dla Ciebie, jednak wiem, że na pewno masz ich definicje w głowie – przeciętny oraz wyjątkowy. Bądź ze sobą szczery, które z nich bardziej definiuje Ciebie? Osobiście głęboko wierzę, że należysz do ludzi wyjątkowych, bo każdy człowiek taki jest, jednak najważniejsze jest to, w co Ty wierzysz?

Jeśli uważasz siebie za wyjątkową osobę, żyj w wyjątkowy sposób. Przestań wierzyć w ograniczające przekonania innych, które nie dają Ci kompletnie nic, oprócz nieustającego ciągnięcia Cię w dół. Co do jasnej cholery obchodzi Cię zdanie innych, których styl życia polega na komentowaniu Twojego?  Co ma Cię obchodzić zdanie kogoś, kto sam nie ma bladego pojęcia o zarabianiu, gdy mówi Ci, że nie zarobisz nigdy wiele? Pamiętaj, że jeśli będziesz żył inaczej niż środowisko, w którym jesteś, to będziesz słyszał na swój temat sporo, jednak większość z tych rzeczy dojdzie do Ciebie innymi drogami, bo raczej nikt nie będzie miał odwagi powiedzieć Ci czegokolwiek w oczy. A jak już coś usłyszysz, olej to, albo potraktuj jako czystą informację zwrotną, że to co robisz, jest zauważalne przez innych. Jednak nigdy, przenigdy nie pozwól sobie na to, by ktokolwiek, nawet ci których nazywasz najbliższymi, ciągnęli Cię w dół. To Twoje życie, i to Ty masz prawo przeżyć je tak jak chcesz, gdzie chcesz i z kim chcesz.

Baw się!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Facebook